DNS Nedir

İnternet, sınırlı sayıda gerçek teknoloji meraklılarının gerçekten anlayabildiği çok karmaşık bir protokol, veri ve kod ağıdır. Ve yine de, günlük hayatımızı, 30 yıl önce dünya çapında ağ oluşturulduğunda hiç kimsenin öngöremediği bir ölçekte yayıyor.

Yeni teknolojiler ve uygulamalar baş döndürücü bir hızla ortaya çıkıyor ve yalnızca ellerinde yeni teklifler dizisine ayak uydurmaya çalışan tüketiciler değil. Güvenlik uzmanları ayrıca, yeni cihazların ve bunların kullanımlarının etkilerine uymaya ve kullanıcılarına karşı kullanılamayacaklarından veya kötü amaçlı amaçlarla kullanmayacaklarından emin olmaya çalışıyorlar.

Yeni teknolojilerin kötüye kullanımına karşı savunmakla aynı zamanda, internetin kendisinin temel teknik mimarisi, kendisine saldırmak ve baltalamak için yeni yollar aramak isteyenler tarafından tehdit altında görünmektedir.

Bu yılın Ocak ayında, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, federal sivil kurumları internet alan adlarının giriş bilgilerini güvence altına almaya çağıran bir “acil durum” güvenlik uyarısı yayınladı. Bu, ana akım medya tarafından büyük ölçüde farkedilmedi, ancak gerçekte, internetin altında yatan mimarinin gelecekteki güvenliği hakkında bazı ciddi sorular ortaya attı. Microsoft, takip raporlarında, saldırganların “son iki yılda 200 şirketin bilgisayar ağlarından gizli bilgileri çalarak ve bilgiyi silerek yüzlerce milyon dolara zarar verdiğini” tahmin ediyor.

DNS nedir ve neden önemlidir?

Bir web sayfasını ziyaret etmek istediğimizde, www.gunceltorrenttrackerlistesi.com (başka bir etki alanı adı olarak da bilinir) gibi bir adres yazarız. Sahnelerin arkasında, Etki Alanı Adı Sistemi adı verilen bir sistem, bu adı, bilgisayarların birbirlerini tanımlamasına ve etki alanı adı sunucuları aracılığıyla bir alana yazdığınız adı eşleştirmesine olanak veren, Internet protokolü (IP) adresi adı verilen bir dizi numaraya dönüştürür. IP adresi.

Bu sistem olmadan, internette yolumuzu bulmak oldukça karmaşık olurdu – DNS bu nedenle internet mimarisinin temel bir parçasıdır. DNS yönetimi, DNS’in istikrarını ve güvenliğini sağlamayı amaçlayan küresel, çok paydaşlı ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Atanan İsimler ve Numaralar için Internet Şirketi tarafından koordine edilmekte ve yönetilmektedir.

Bu kolay bir iş değildir ve en son güvenlik uyarısının gösterdiği gibi, gittikçe zorlaşan bir durumdur. Bunun nedeni, bazı kötü niyetli aktörlerin, bazı internet trafiğini ele geçirerek ve potansiyel olarak zararlı IP adreslerine yönlendirerek etki alanı adı sistemini değiştirmeye başlamış olmalarıdır. Bu genellikle “ortadaki adam” saldırısı olarak bilinir. Bu saldırılar, genellikle tüketicileri sahte bankacılık web sitelerine yönlendirmek ve hevessiz tüketicilerden giriş bilgileri gibi dolandırıcılık yoluyla para veya veri almak için kullanılır.

Küresel topluluğun internetin korunmasına yardımcı olabileceği üç yol

İnternetin bu çekirdek unsurunun güvenliği hakkında bazı ciddi sorular ortaya çıkarsa da, hepsi kaybolmaz. Bu tür bir saldırıyı önleyebilecek teknolojiler zaten var, ancak zorluk onların doğru şekilde uygulanmasını sağlamak. ICANN, DNS’yi ve İnternet’in ana mimarisinin diğer temel öğelerini nasıl daha iyi koruyacağınızı tartışmak için bir dizi ortak etkinlik düzenliyor. Yapılabilecek üç şey:

İnternet servis sağlayıcıları, taşıdıkları internet trafiğinin doğru yönlendirildiğinden emin olmak için varsayılan olarak DNS güvenlik önlemlerini uygulayabilir. Bunun milyonlarca müşteriyi koruma potansiyeli var.

İşletmeler, temel güvenlik önlemleri aldıklarından emin olmalı ve iletişim sağlayıcılarından, güvenli e-posta göndermeyi sağlayan özelliklerin yanı sıra DNS güvenliğinin de olmasını talep etmelidir.

Donanım sağlayıcıları ayrıca, DNS güvenliğinde bina oluşturmada rol oynar ve bu da, donanımın kendisindeki güvenlik açıkları nedeniyle saldırıların başlatılmasını önler.

İnternetin güvenliği ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Temelleri doğru aldıklarından emin olmak için birlikte çalışmak ve herkesin yararına internetin güvenliğini artırmak, hem kamu hem de özel sektörün çıkarlarınadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir